| | Presse "Sansernes kultivering" - ny bogLo-skolen er medudgiver af en bog om en af dansk kunstlivs store skikkelser, Henning Damgaard-Sørensen. Det er en bog om et menneske, et livsværk og et hus. Huset er Lo-skolen, et af de huse i Danmark, der med forfatterens ord er blevet ”et demokratiets monument.” Arkitekt Kim Dirckinck-Holmfeld har skabt en levende og personlig beretning om mennesket og kunstneren – og ikke mindst om det hus, som Damgaard-Sørensen i en menneskealder har været med til at præge gennem sit kunstneriske virke. Lo-skolens arkitektur har fået sit eget kapitel, men Dirckinck-Holmfelds store viden om tidens danske arkitektur sætter sit tydelige præg på alle kapitlerne. Bogen er flot og generøst illustreret, indbundet og en fornøjelse at have i hænderne. Læs Politikens anmeldelse fra d. 19. september 2012. Bogen koster 548,- i vejledende udsalg, men kan købes for 448,- i Lo-skolens reception. ________________________________________________________________________
HKH Prinsgemalen besøgte Konventum d. 9 oktober 2011En del af overskuddet fra arrangementet har vi anvendt på social ansvarlighed - læs mere om værestedet Klubbens besøg den 16. november 2011
Sundhed og trivselSom den første arbejdsplads i Helsingør Kommune modtog koncernen Lo-skolen d. 28. juni 2011 Dansk Firmaidrætsforbunds SundhedsCertificering. Koncernen Lo-skolen består af Fonden Lo-skolen og to selvstændige aktieselskaber, som er Konventum Lo-skolens konferencecenter og Center for arbejdsliv & læring. Det har været vigtigt at skabe et fællesskab på tværs blandt de 120 medarbejdere. ”Man kan mærke, at det er blevet nemmere at gå til hinanden, efter vi har mødtes om noget andet end vores arbejde,” fortæller projektleder, Marianne D. Olsen.
Lo-skolen fredetLo-skolen er blevet fredet som følge af indstilling fra Det Særlige Bygningssyn under Kulturarvsstyrelsen. Ideen var Det Særlige Bygningssyns egen - man kan ikke søge om at blive fredet. Helsingør Dagblad bragte d. 15. december 2010 en baggrundsartikel om fredningen.
| |
| | |